Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest niedoceniony w każdej fazie rozwoju. Otaczanie się muzyką w pierwszych latach życia ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i jego przyszłość. W tym artykule przyjrzymy się wpływowi muzyki na rozwój mózgu. Liczne badania wskazują, iż kształcenie muzyczne pozytywnie przekłada się na sposób myślenia i stan zdrowia malucha. (Zdjęcie przedstawia Koncert Wiosenny 2019 Unisono)

Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.  Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi.

Jeanette Vos, The Music Revolution

Wykazano, że edukacja muzyczna przynosi dzieciom wiele korzyści, takich jak zwiększenie umiejętności czytania muzyki, wzrost kreatywności i poprawa umiejętności rozwiązywania problemów. Korzyści te można zaobserwować zarówno u dzieci objętych formalnym kształceniem muzycznym, jak i u dzieci, które uczestniczą w programach muzycznych poza szkołą.

Muzykoterapia

Muzycy i muzykoterapeuci od lat wykorzystują muzykę jako narzędzie pozwalające na harmonijny rozwój. Siłę muzyki widać w tym, jak może wpływać na nasz nastrój, zwiększać naszą pewność siebie, a nawet poprawiać nasze zdolności poznawcze.

Niektórzy rodzice stosują muzykoterapię wobec swojego dzieciątka jeszcze znajdującego w brzuszku. Ma to na celu rozluźnić mięśnie i polepszyć odporność. Wśród polecanych utworów znajdują się kompozycje muzyczne Mozarta (zwłaszcza „Eine kleine Nachtmusik” ), Bacha oraz kolędy. Jednak popularne stwierdzenie, iż słuchanie Mozarta (tak zwany efekt Mozarta) podwyższa poziom IQ nie ma podstawy naukowej. Trzeba sceptycznie podchodzić do takich stwierdzeń, ponieważ są one często pułapką marketingową stosowaną wobec rodziców, którzy pragną dać swojemu dziecku wszystko, co jest najlepsze. Owszem były prowadzone liczne badania, które potwierdzały polepszenie produktywności umysłowej po słuchaniu muzyki Mozarta, jednak są to wyniki krótkofalowe.

Co powinieneś wiedzieć o muzyce i jej roli w dobrostanie emocjonalnym

Granie muzyki to czynność, która może mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie emocjonalne. Wykazano, że jest pomocny w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i depresją. Muzyka ma również moc wzmacniania nastrojów i emocji.

Wiele osób odtwarza muzykę, aby odpocząć po długim dniu pracy lub szkoły. Niektórzy ludzie lubią słuchać muzyki instrumentalnej, gdy próbują zasnąć w nocy. Inni ludzie lubią grać na instrumentach jako hobby, a nawet wykorzystują to jako ścieżkę kariery. Najbardziej efektywną formą muzyki jest jej wykonywanie. Nauka gry na instrumencie lub też śpiewu wpływa na pojawienie się nowych połączeń neuronowych. Duże znaczenie ma tutaj tryb nauki, eliminacja stresu oraz praca zgodnie z indywidualnym możliwościami.

W artykule omówiono emocjonalne korzyści płynące z grania muzyki oraz możliwości zastosowania instrumentalnej terapii muzycznej w różnych sytuacjach terapeutycznych. W artykule omówiono również korzyści płynące z zajęć muzycznych dla dzieci i dorosłych.

Potęga muzyki i nasz mózg

Muzyka jest potężnym narzędziem, które pomaga nam rozwijać nasz mózg. Może wpływać na nasz nastrój, pamięć i zdolność uczenia się. Może również pomóc w rehabilitacji fizycznej. Siła muzyki to nie mit. Udowodniono naukowo, że muzyka może mieć pozytywny wpływ na rozwój naszego mózgu. Dlatego tak ważne jest włączanie muzyki do systemu edukacji od najmłodszych lat.

Wszyscy doświadczyliśmy muzyki w taki czy inny sposób i wiemy, jak może na nas wpływać emocjonalnie i fizycznie. Ale czy wiesz, co jeszcze muzyka robi dla twojego mózgu?

Sieci neuronowe są od wielu lat wykorzystywane przez naukowców do symulowania i zrozumienia działania mózgu. Symulacje te pozwoliły nam zrozumieć, w jaki sposób pewne obszary mózgu są ze sobą połączone i że połączenia te można wykorzystać do realizacji określonych zadań. Jednak jednym z obszarów mózgu, który nie został jeszcze dobrze zbadany, jest sieć neuronowa związana z percepcją muzyki. Najnowsze badanie wykazało, że gra na instrumencie muzycznym może zwiększyć możliwości neuronalne u osób, które zazwyczaj nie są dobre w muzyce. Badanie wykazało, że gdy osoby, które zazwyczaj nie znają się dobrze na muzyce, słuchały muzyki granej na instrumencie muzycznym, ich sieci neuronalne stawały się bardziej wydajne w rozumieniu muzyki. Ta zwiększona efektywność wynikała z faktu, że gra na instrumencie wymaga innego zestawu umiejętności niż zwykłe słuchanie muzyki. Gra na instrumencie wymaga również umiejętności krytycznego myślenia i koordynacji, co pozwala lepiej rozumieć i interpretować złożone wzory.

Rola muzyki w rozwoju dziecięcym

Muzyka w naturalny sposób interesuje dzieci. Rodzą się z wrodzoną zdolnością słyszenia i reagowania na muzykę. Muzyka to uniwersalny język, którego można używać jako narzędzia do nauczania dzieci o ich środowisku, kulturze i świecie.

Rola muzyki w rozwoju dziecięcym była szeroko badana przez naukowców, pedagogów, rodziców i same dzieci. Badania te wykazały, że kontakt z edukacją muzyczną na wczesnych etapach życia pomaga w rozwijaniu takich umiejętności, jak czytanie ze zrozumieniem, zatrzymywanie pamięci, umiejętności matematyczne i wiele innych.

Żeby faktycznie mieć dzięki muzyce pozytywne zmiany w mózgu i całym organizmie, trzeba nie tylko słuchać, lecz praktykować ją poprzez śpiew, granie na instrumentach muzycznych lub poprzez taniec. Granie na instrumencie wymaga nie tylko wiedzy o nim, lecz także ważne jest poprawne ustawienie postawy ciała oraz znajomość teorii muzyki. Poniżej wymieniliśmy tylko część pozytywnych zmian w organizmie wywołanych przez muzykę. Wpływ muzyki objawia się w elementach poniższego zestawienia.

  • powoduje pozytywne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu
  • pomaga radzić sobie ze stresem i apatią
  • normalizuje tętno, ciśnienie i łagodzi ból
  • rozwija zdolności komunikacyjne
  • tworzenie muzyki zwiększa aktywność neuronów lustrzanych
  • poprawia pamięć
  • działa przeciw-padaczkowo
  • kształtuje podzielność uwagi
  • rozwija samodzielność myślenia oraz kompetencje poznawcze
  • łagodzi deficyty czuciowe, poznawcze i motoryczne
  • poprawia umiejętności gramatyczne
  • pomaga rozwijać umiejętność czytania
  • wzmacnia koordynację
  • rozwija układ krążeniowo-oddechowy
  • normalizuje napięcie mięśniowe

Wprowadzenie dziecka do pięknego świata muzyki wnosi wiele benefitów w jego relacje interpersonalne i stopniowo kształtuje gust. Tworzenie wspólnych wspomnień związanych z tym wyjątkowym światem również pozytywnie przekłada się na więź rodziców z dziećmi.

Małe dzieci pracujące z instrumentem

Wykazano, że muzyka przynosi dzieciom wiele korzyści. Należą do nich zwiększona koncentracja, lepsza komunikacja, lepsze funkcje poznawcze i wiele innych. Choć korzyści z edukacji muzycznej nie ograniczają się tylko do dzieci, to oczywiste jest, że są one szczególnie korzystne dla dzieci poniżej 12 roku życia. Nie tylko poprawia ona ich zdolności poznawcze, ale także ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny. Ponadto edukacja muzyczna może rozwijać kreatywność i umiejętności komunikacyjne.

Starsze dzieci

Nie ma wątpliwości, że nauka gry na instrumencie może być wspaniałym przeżyciem dla każdego dziecka, niezależnie od jego wieku. Starsze dzieci zazwyczaj inaczej rozumieją, jak ćwiczyć i uczyć się nowego materiału, dzięki czemu proces uczenia się instrumentu jest dla nich nieco inny.
Jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem starszego dziecka na lekcje muzyki, koniecznie przeprowadź badania i znajdź renomowanego pegagoga muzyki, który pomoże mu osiągnąć muzyczne cele. Bez wątpienia nauka gry na instrumencie może być wspaniałym przeżyciem dla dzieci w każdym wieku. Jednak powszechnie uważa się, że starsze dzieci mogą najwięcej zyskać na nauce gry na instrumencie. Dzieje się tak dlatego, że są zazwyczaj bardziej dojrzałe i mają bardziej rozwinięte zdolności poznawcze, które pozwalają im w inny sposób uczyć się i rozumieć pojęcia muzyczne.

Dzieci lubią naukę muzyki jeśli jest dobrze przygotowana

Dzieci lubią ćwiczenia muzyczne, jeśli są dobrze przygotowane. Spodoba im się, jeśli muzyka jest dobrze skomponowana, a instruktor ma dobre wyczucie rytmu i melodii. Jednak nie wszystkie programy do nauki muzyki są jednakowe. Niektórzy instruktorzy nie wiedzą, jak zaangażować dzieci w zajęcia, co sprawia, że nie są one dla nich zbyt przyjemne. Ponadto niektóre programy mogą być pospieszne lub mało urozmaicone, co może utrudniać naukę. Jeśli chcesz szkolić swoje dziecko w zakresie umiejętności muzycznych, rozważ znalezienie programu, który jest wszechstronny i angażujący, ponieważ w ten sposób uzyskasz najbardziej pozytywną reakcję dziecka.

Wydaje się, że każdego dnia pojawiają się nowe badania lub ankiety wskazujące, że dzieci są dziś bardziej zainteresowane muzyką niż kiedykolwiek wcześniej. Co kryje się za tym trendem? Jednym z kluczowych powodów może być fakt, że dzieci czerpią dziś więcej radości z ćwiczeń muzycznych niż kiedykolwiek wcześniej.

Jest wiele powodów, dla których dzieci lubią ćwiczenia muzyczne, ale jednym z najważniejszych jest to, że pomagają one rozwijać ich zdolności poznawcze i kreatywność. Dzieje się tak dlatego, że dzięki ćwiczeniom muzycznym dzieci uczą się rozwiązywać problemy, myśleć kreatywnie i tworzyć strategie. Ponadto wspomaga zdolności motoryczne, w tym koordynację i zręczność.

Jeśli więc szukasz sposobu na zaangażowanie dziecka w zajęcia, które pomogą mu w ogólnym rozwoju, zastanów się, czy nie warto zafundować mu sesji treningu muzycznego!

Bibliografia